دانستنی های رفتار شناسی...

افسردگی حاصل افکار منفی است. ما همانی هستیم که می اندیشیم. اگر ما به یک چیز بارها و بارها فکر کنیم کم کم شروع میکنیم به باور کردن اینکه آن چیز حقیقی است و واقعیت دارد. برای غلبه بر افسردگی باید این افکار خودکار را متوقف سازیم  آنها را با افکار واقعی تر و مثبت تری جایگزین کنیم. با خفه کردن افکار بد در نطفه میتوان جلوی افسردگی را پیش از آنکه حتی آغاز شود گرفت. موارد زیر انسان را به سمت افسردگی سوق می دهد:

1- تفکر همه یا هیچ: فرد همه چیز را کلا سیاه یا کلا سفید می بیند و هرچیز کمتر از کامل را شکست بی چون و چرا میداند و نمیپذیرد.

2- تعمیم افراطی: فرد حقایق زندگی را پررنگ تر از مقدار واقعی آن می بیند. شدت و مقدار واقعی خیلی کمتر از مقدار و شدتی است که در ذهن فرد قرار دارد. هر حادثه منفی و هر ناکامی را شکستی تمام عیار و تمام نشدنی تلقی می کند و آن را با کلماتی چون هرگز و همیشه توصیف می کند.

3- فیلترهای ذهنی: فرد تحت تاثیر یک حادثه منفی همه واقعیت ها را تار می بیند. به جزیی از یک حادثه منفی توجه می کند و بقیه جوانب را فراموش می کند.

4- بی اعتبار کردن نکات مثبت: فرد توجه زیاد و باارزشی به جنبه های مثبت زندگی خود ندارد و همیشه نکات مثبت را برای خود بی اهمیت جلوه می دهد و معتقد است که هرکسی میتواند به موفقیت های او دست یابد. 

5- زود و یکطرفه نتیجه گیری کردن: فرد بدون آنکه زمینه ی محکمی وجود داشته باشد نتیجه گیری شتابزده می کند. ذهن خوانی و پیشگویی میکند و بر اساس آن عکس العمل نشان می دهد. 

6- بزرگ نمایی و کوچک نمایی: فرد از یک سو درباره اهمیت مسایل و شدت اشتباهات خود مبالغه می کند و از سوی دیگر، اهمیت جنبه های مثبت زندگی را کمتر از آنچه هست برآورد می کند. 

7- استدلال احساسی و هیجانی: فرد احساس میکند که احساسات منفی و هیجانی او عین واقعیت است و بر مبنای همان رفتار میکند و عکس العمل نشان می دهد. 

8- بایدها و نبایدها: وقتی فرد برای خودش باید و نباید قرار میدهد درصورتیکه نتواند همه آنها را عملی کند دچار احساس تقصیر و نومیدی می شود و وقتی برای دیگران یا کل دنیا و زندگی باید و نباید قرار می دهد، درصورتیکه محقق نگردد منجر به خشم و دلسردی برای فرد می گردد. 

9- برچسب زنی به خود یا دیگران: فرد به جای اینکه بگوید من اشتباه کردم، یا او اشتباه کرد، به خود برچسب "من بازنده هستم" یا به او برچسب "احمق" یا "شکست خورده" و ... میزند که موجب خشم و دلسردی و کاهش عزت نفس میگردد.  

10- به خود گرفتن و سرزنش خود: فرد خود را بی جهت مسئول اتفاقات ناگوار میداند و شروع به سرزنش و توبیخ خود میکند.

که تمام این موارد مصداق هایی از خودتخریبی می باشد. 

 

درصورت علاقمندی به این مطلب اینجا را برای توضیحات کاملتر بخوانید...

  
نویسنده: نیکو ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها: بدانیم

هیچکس از متوسط اطرافیانش چندان فراتر نمی رود...

اگر متوسط حقوق همه‌ی دوستان من مثلاً یک میلیون تومان باشد من با کشتن و تکه تکه کردن خودم ممکن است دو میلیون تومان حقوق بگیرم. ممکن هم هست اگر در حد مرگ خودم را نابود کنم کمی بیشتر حقوق بگیرم و مثلاً پنج میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشم. اما محال است که درآمد ماهیانه من پنجاه میلیون تومان باشد و متوسط درآمد دوستانم یک میلیون تومان!

اگر به رضایت از زندگی نمره‌ای بین صفر تا صد بدهیم و متوسط دوستان من از زندگی ۴۵ واحد راضی باشند، محال است که من نمره‌ای نزدیک به هشتاد یا نود یا صد داشته باشم. من هم همان حدود چهل تا شصت زندگی می‌کنم.

فکر می‌کنم این قانون در مورد درآمد، موقعیت اجتماعی، میزان قدرت و نفوذ، میزان امید و ناامیدی، میزان هدفمند بودن و نبودن، سرعت رشد و پیشرفت، سطح مهارت و بسیاری از موارد دیگر در زندگی صادق است.

نقل از وب سایت "روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی"، اینجا

پی نوشت: مهم است که انسان کجا، در کدام نقطه ی جغرافیایی، کدام کشور و شهر، در چه خانواده ای به دنیا می آید. مهم است که کدام مهد کودک و دبستان و دبیرستان و دانشگاهی می رود. با چه جماعتی دوست و همنشین می شود و نشست و برخاست دارد. با چه خانواده ای وصلت ازدواج میکند، کجا سر کار می رود، در چه گروههای اجتماعی عضو می شود و فعالیت دارد و ... نمیتوانیم بگوییم که اهمیتی ندارد.

و یک بیت شعر از جناب سنایی که می گوید:

با بدان کم نشین که در مانی                                  خو پذیر است نفس انسانی

  
نویسنده: نیکو ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٥

عمارت مسعودیه...

جمعه صبح به اتفاق آقای همسر رفتیم بازدید "عمارت مسعودیه" واقع در خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان. طبق معمول عملیات مرمت و بازسازی که بصورت دائم و همیشگی در اینجور بناهای تاریخی درحال انجامه و معلوم نیست کی قراره تموم بشه برقرار بود و یک قسمتهای خیلی دیدنی و زیبای این عمارت داربست کشی شده و ممنوع الورود بود و ظاهرا کارگران مشغول کار بودند، البته که ما کارگری ندیدیم. اما در کل شانس با ما یار بود چون خیلی خلوت بود و کلا دو یا سه نفر به غیر از ما اونجا حضور داشتن.  خلوت و تمیز و زیبا، هوا هم عالی، مجال مناسبی بود تا کلی عکس قشنگ بگیریم و با دل سیر، سیر و سیاحت کنیم. اونجا یک کافه ی معروف هم داره که صبحانه های خوبی سرو میکنه اما قبلش باید رزرو کرد چون کوچیکه و متقاضی هم زیاده، البته جمعه کافه اش و فروشگاه ها و نمایشگاه هاش تعطیل بود و فقط فضای بازش قابل بازدید بود. عمارت مسعودیه مربوط به دوره ی قاجار هستش که به دستور مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان، حاکم اصفهان، از فرزندان ناصرالدین شاه، ساخته شده و نام عمارت مسعودیه هم از اسم مسعود میرزا گرفته شده...

 

 

 

 

  
نویسنده: نیکو ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها: یه جاهایی

پرسه زنی ذهن...

در باب بررسی علل و عوامل نارضایتی انسانها از زندگی در اینترنت جستجو میکردم. اینکه چرا اینروزها آدمهای به ظاهر موفق و موجه هم در باطن رضایت کافی از زندگیشان ندارند. این نکته بنظرم جالب و قابل توجه آمد که البته فقط یک نکته است از هزاران:

انسانها بیشتر زمان بیداری خود را به چیزی غیر از آن کاری که در حال انجام آن هستند فکر میکنند. مثلا به گذشته، یا آینده و اینکه بعداً قرار است چه کار کنند. خودشان اینجا هستند و ذهنشان هزار و یکجای دیگر. خوشبختی می تواند با زندگی کردن در لحظه پیدا شود. به دلیل این پرسه زنی ذهن، انسانها به شدت احساس نارضایتی میکنند. ذهن انسان سرگردان است و یک ذهن سرگردان نمیتواند راضی باشد. پرسه زنی ذهن در طی فعالیت های روزانه موجب می شود که زندگی ما بسیار ناخوشایند باشد. افراد زمانی احساس رضایت می کنند که ذهن و جسمشان در راستای یک فعالیت هم سو باشند نه اینکه جسم مشغول انجام یک کار باشد و ذهن به چیز دیگری مشغول باشد، که حاصلی جز خستگی و پریشانی ندارد... 

 

 

 از اینجا با اندکی دخل و تصرف... 

  
نویسنده: نیکو ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٥

آیا میدانید که...

مقبره ی این شعرا و نام آوران و دانشمندان ایرانی کجاست؟

نظامی: گنجه در آذربایجان

 

رودکی: پنج رود در تاجیکستان

 

سنایی: غزنی در افغانستان

 

مولوی: قونیه در ترکیه

 

خواجه عبدالله انصاری: هرات در افغانستان

 

ابوسعید ابوالخیر: مهنه در ترکمنستان

 

سهروردی: حلب در سوریه

 

ناصرخسرو: بدخشان در افغانستان

 

ابوریحان بیرونی: غزنی در افغانستان

 

اینطور که از ظواهر امر پیداست نظامی و رودکی و سنایی و مولوی و خواجه عبدالله اوضاعشان در کشورهای دوست و همسایه چندان هم بدک نیست. اما الباقی بزرگان! مقبره ی کاه گلی ابوسعید ابوالخیر درحال فروریختن است. مزار شیخ شهاب الدین سهروردی در حد یک سنگ قبر است گوشه ی حیاط یک مسجد که خب یک نفر هموطن همت و غیرتی کرده و تمثالی از ایشان درست کرده برای روی سنگ مزارش. آرامگاه جناب ناصر خسرو هم مخروبه ای است بالای یک تپه که رو به زوال می رود. و در این میان حال و روز دانشمند همه چیز دان ایرانی، ابوریحان بیرونی می بینید که از همه بدتر است.

اینکه ایران عزیز ما یک زمانی بسیار پهناور بوده و شمال و جنوب و مشرق و مغرب و سرحداتش مشخص نبوده درست، و اینکه دست روزگار در گذر زمان و در جریان جنگهای بسیار تکه تکه از آن جدا نموده واضح و مبرهن، بزرگان سرزمین ما جزو آن تکه های جداشده ماندند و رفتند و حالا کار به جایی رسیده که کشورهای همسایه روی تک تک این عزیزان مدعی هستند و آنها را از آن خودشان می دانند. و حتی نسبت به ثبت این بزرگان به عنوان میراث فرهنگی کشورشان در یونسکو و مجامع بین الملل اقدام نموده و کمر همت بسته اند. و این جای بسی افسوس و تأمل دارد...

پی نوشت 1: روز 13شهریور در تقویم ما روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است.

پی نوشت 2: تصویر نظامی بر اسکناس 500 مناتی کشور آذربایجان درج شده است (منات واحد پول آذربایجان است)

  
نویسنده: نیکو ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٥

زن...

برای کشتن یک زن نیازی نیست فریاد بزنی، ترکش کنی، رویاهایش را بدزدی یا به او خیانت کنی. برای کشتن یک زن کافی ست وقتی برای تو پیراهن گل گلی اش را می پوشد فراموش کنی بگویی: چه زیبا شده ای. آنگاه تکه ای از زیبایی زن می افتد، و کمی از قلبش می ریزد، و اگر فقط چند بار دیگر به همین راحتی از نگاه تو بیفتد تمام او میشکند. و یک روز صبح زنی را میبینی که روحش به مقصد جهنم تنهایی خانه ی تو را ترک کرده اما خودش مشغول چیدن میز صبحانه ی توست، و تو محکومی با جسد متحرک یک زن صبحانه بخوری. آری ستایش کردن همدردت را بیاموز، خشونت علیه زنان همیشه یک چشم کبود و دندان شکسته و بینی خونی نیست. خشونت اضطرابیست که در جان زن است. که فکر میکند باید لاغرتر باشد، چاق تر باشد، زیباتر باشد، خوشحال تر باشد، سنگین تر باشد، خانه دارتر باشد، عاقلتر باشد... خشونت آن چیزی ست که زن نیست و فکر میکند باید باشد، خشونت آن نقابی ست که زن به صورتش می زند تا خودش نباشد، تا برای مرد کافی باشد... 

 

 

پی نوشت: متوجه نشدم که نویسنده ی این متن چه کسی ست. من در کانال تلگرام بهاره رهنما خواندم و دوست داشتم...

  
نویسنده: نیکو ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٥

بازی تاج و تخت...

اینروزها سریال Game of Thrones محبوب و پرسروصدا را تماشا میکنم. ژانر خیال پردازی و حماسی خیلی مورد علاقه ی من نیست اما به اصرار و تعریف بیش از حد یکی از همکاران دست از مقاومت برداشته و شروع کردم به تماشا و حالا بعد از اتمام دو فصل علاقمند شدم و به شدت و سرعت پیش می روم. هرچند که معتقدم این سریال کمی تین ایجری و جوان پسند است و مثلا کلاس سریال لاست را هرگز ندارد اما چون در سطح دنیا بسیار مطرح شده و پرحاشیه است از تماشای آن پشیمان نیستم. سرگرمیه این شبهای من...

 

  
نویسنده: نیکو ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها: سریال ها

مهارتهای دهگانه ی زندگی...

مهارتهای زندگی توانایی هایی هستند که به ما کمک میکنند تا در موقعیت های مختلف عاقلانه و صحیح رفتار کنیم. به طوریکه آرامش داشته باشیم، لذت ببریم و در عین حال با دیگران ارتباط سازگارانه و مفیدی را برقرار کنیم و بدون توسل به خشونت و یا خودخوری بتوانیم مسایل پیش آمده را حل نمائیم و ضمن کسب موفقیت در زندگی احساس شادمانی داشته باشیم. 

ده مهارت زندگی که سازمان بهداشت جهانی مشخص نموده است عبارتند از:

1- خود آگاهی: توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت خود، تصویری واقع بینانه از خود داشتن (خودمان را کامل بشناسیم)

2- همدلی: توانایی شناخت هیجانات و عواطف دیگران، یعنی مسائل دیگران را حتی زمانی که در آن شرایط قرار نداریم درک کنیم و به آنها احترام بگذاریم. (دیگران را درک کنیم)

3- روابط بین فردی: مرزهای روابط بین خود و دیگران را تشخیص بدهیم و درجهت ایجاد روابط صمیمانه و دوستانه و تقویت روحیه مشارکت قدم برداریم و به روابط نامناسب و ناسالم خاتمه بدهیم. (دوست و دشمن را از هم تشخیص بدهیم) 

4- ارتباط موثر: دیگران را از احساسات و نیازهای خود آگاه کنیم ضمن اینکه اعتماد آنها را هم جلب کرده و نیازهای آنها را هم در نظر بگیریم. (رابطه ی دوطرفه مناسب با دوستان برقرار کنیم)

5- مقابله با استرس: ضمن شناسایی عوامل استرس زا در خود و دیگران و تأثیر آنها بر تفکرات و رفتارهایمان بتوانیم در مقابله با آنها واکنش مناسب را از خود بروز دهیم. (در شرایط استرس زا رفتار خود را مدیریت کنیم)

6- مدیریت بر هیجان: شناسایی و کنترل احساسات و هیجانات خود، و عکس العمل هیجانی و احساسی دیگران

7- حل مسئله: با توجه به تجارب علمی و توانمندیهای ذهنی خود بتوانیم در جهت حل مسئله یا مشکل قدم برداشته و به نتیجه مطلوب دست بیابیم. 

8- تصمیم گیری: با اطلاعات و آگاهی کافی با توجه به اهداف واقع بینانه ی خود، از بین راه حل های مختلف بهترین راه حل را انتخاب کرده و به کار بگیریم و پذیرای پیامدهای آن نیز باشیم. 

9- تفکر خلاق: قدرت کشف و تولید اندیشه ی جدید. توانایی اینکه چگونه در مواجهه با حوادث ناگوار احساسات منفی خود را به احساسات مثبت تبدیل کنیم. 

10- تفکر نقادانه: هرچیزی را به سادگی و دربست قبول یا رد نکنیم، ابتدا در مورد آن موضوع سوال و استدلال کنیم سپس بپذیریم یا رد کنیم.  

 

از مقاله ی بسیار مفید و شسته رفته ی آقای رحمان مهدی نژاد قوشچی، کارشناس ارشد مشاوره...

  
نویسنده: نیکو ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها: بدانیم

آنهایی که نماندند، رفتند...

سامان طهماسبی: کشتی گیر فرنگی کار متولد 1364 سنندج، از شاگردان محمد بنا که تا سال 2010 در خدمت تیم ملی کشتی فرنگی ایران بوده و دو مدال برنز جهانی هم برای ایران به ارمغان آورده. با مصدومیتی که برایش پیش میاید و ظاهراً از تیم کنار گذشته می شود ناچاراً و بدلیل مشکلات مالی از سال 2010 با پذیرفتن تابعیت کشور آذربایجان برای آنها کشتی گرفته که حاصل آن تاکنون دو مدال نقره و یک مدال برنز جهانی برای آذربایجان بوده است. سامان طهماسبی در مسابقات المپیک 2016 ریو در مصاف با حبیب الله اخلاقی نماینده ی تیم ایران با نتیجه 3 بر 1 مغلوب می شود شاید هم خودش را مغلوب میکند.

 

میلاد بیگی: تکواندو کار متولد 1370 اصفهان، از شاگردان رضا مهماندوست که سال 93 به تیم ملی تکواندوی بزرگسالان ایران وارد شد اما بنابر مشکلاتی در سال 94 با پذیرفتن تابعیت کشور آذربایجان زیر پرچم این کشور فعالیت کرد که حاصل آن تاکنون دو مدال طلا از بازیهای اروپایی و اخیرا هم مدال برنز المپیک 2016 ریو برای آذربایجان بوده است. او در مسابقات المپیک در مقابل مهدی خدابخشی نماینده ی پرامید و پر طمطراق تکوانده ی ایران نه تنها خود را مغلوب نمی کند بلکه خدابخشی را با نتیجه ی قاطع 17 بر 5 شکست داده و در نهایت مدال برنز را با خود به خانه! می برد. محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندوی ایران پس از پایان مسابقات میلاد بیگی را مزدور میخواند.

 

صباح شریعتی: کشتی گیر سنگین وزن فرنگی کار متولد 1367 سنندج، که به گفته ی خودش در تیم ملی ایران هر بار برای مسابقات مهم از ترکیب تیم خط میخورده و فرصتی برای بروز و ظهور نداشته، از سال 2014 با پذیرفتن تابعیت آذربایجان برای آنها کشتی گرفته که حاصل آن تاکنون مدال نقره مسابقات قهرمانی اروپا و اخیرا هم مدال برنز المپیک ریو برای آذربایجان بوده است. در همین وزن تیم ایران بشیر باباجان زاه را در المپیک ریو داشت که احتمال رویارویی اش با صباح شریعتی وجود داشت اما در همان مراحل اول حذف شد و در نهایت صباح شریعتی مدال برنز را با خود به خانه! برد. 

 

راحله آسمانی: تکواندو کار متولد 1368 کرج، عضو تیم ملی ایران که مدال نقره ی بازیهای آسیایی 2010 و یک مدال طلا از مسابقات آزاد هم برای ایران به ارمغان آورده اما از سه سال پیش با پذیرفتن تابعیت کشور بلژیک برای تیم ملی آن کشور مسابقه داده و تاکنون یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز از مسابقات آزاد برای بلژیک بدست آورده. آسمانی در مسابقات المپیک 2016 ریو حاضر بود و اتفاقا با کیمیا علیزاده هم گروه بود که احتمال رویارویی شان در مرحله فینال باهم وجود داشت اما در همان مراحل اول شکست خورد و کنار رفت. 

پی نوشت: اینها ورزشکار بودند، ورزشکارانی که مقطعی را در تیم ملی ایران حضور داشته و بعد رفتند. کاری با ایرانی الاصل هایی که از ابتدا در کشورهای دیگر بدنیا آمده یا زندگی کرده و برای تیم های ملی کشورهای دیگر مسابقه داده اند که تعدادشان کم هم نیست نداریم. راجع به مربیان سفر کرده ی ایرانی هم در پستی دیگر خواهم نوشت. 

  
نویسنده: نیکو ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها: ورزشی